Minimalna temperatura pracy w pomieszczeniach magazynowych i halach produkcyjnych

W związku z trwającym sezonem grzewczym, warto pamiętać o obowiązku zapewnienia odpowiedniej temperatury w zakładzie pracy. Przepisy określają dokładnie, jakie warunki powinny zostać zapewnione celem zadbania o bezpieczeństwo pracowników.

Zawartość artykułu

Odpowiednie warunki pracy w zakładzie pracy to jeden z najistotniejszych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo pracowników w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Z tego powodu, miejsce pracy powinno być dostosowane w taki sposób, aby wyeliminowane zostały wszelkie uciążliwe warunki utrudniające pracownikom nie tylko wykonywanie codziennych obowiązków, ale także sprawiające, iż uciążliwym staje się samo przebywanie na terenie zakładu pracy.

Właściwa temperatura w miejscu pracy

Jednym z elementów składających się na prawidłowe (i zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy) warunki zatrudnienia jest zapewnienie właściwej temperatury w miejscu pracy – nie tylko maksymalnej, ale także minimalnej. Należy przy tym zauważyć, że odpowiednia temperatura w miejscu pracy powinna być zapewniana nie tylko w takich miejscach, jak np. biura, ale także w magazynach, czy na halach produkcyjnych oraz we wszelkich innych miejscach, w których świadczona jest praca w zamkniętych pomieszczeniach.

Zgodnie z § 30 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tj. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650 ze zm.) pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod prac i wysiłku niezbędnego do jej wykonywania) nie niższą niż 14 st. C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywania lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura ta powinna być inna, tzn. nie może ona być niższa niż 18 st. C.

Pomieszczenie pracy

W powyższym zakresie warto wskazać, że pod pojęciem pomieszczenia pracy rozumie się nie tylko typowe pomieszczenia biurowe, ale także wszelkie pomieszczenia zamknięte, które przeznaczone są na pobyt pracowników, a w których wykonywana jest praca, np. magazyny, czy hale produkcyjne. Za pomieszczenia przeznaczone na pobyt pracowników nie uważa się pomieszczeń, w których:

  1. łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej jest krótszy niż 2 godziny, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem albo konserwacją urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,
  2. mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie odpowiednich warunków przebywania pracowników w celu ich obsługi, bez zastosowania środków ochrony indywidualnej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,
  3. jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich pracowników zajmujących się obsługą (§ 2 pkt 3 ww. Rozporządzenia).

Z powyższego powodu, w przypadku wykonywania przez pracowników pracy na halach produkcyjnych albo w magazynach minimalna temperatura, jaka powinna zostać zapewniona pracownikom wynosi co najmniej 14 st. C. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie miejsca, które technologicznie muszą posiadać niższą temperaturę, np. chłodnie, w których ww. wymóg zapewnienia co najmniej 14 st. C nie obowiązuje. W takich przypadkach pracodawca powinien jednak maksymalnie ograniczać czas przebywania przez pracowników w ww. miejscach i zapewniać im odpowiednio dostosowane do pracy w nich ubrania robocze.

Charakter przepisów

Co szczególnie istotne, przepisy określające minimalne wartości temperatur w miejscu pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Nie ma zatem możliwości zapewnienia pracownikom niższych temperatur rekompensując to następnie, np. obniżonym wymiarem czasu pracy. W sytuacjach nadzwyczajnych albo w miejscach trudnych do ogrzania warto więc rozważyć stosowanie urządzeń dogrzewających (zgodnych z przepisami bhp oraz ppoż.).

W przypadku, gdyby chcieli się Państwo dowiedzieć więcej lub potrzebowali wsparcia w niniejszym temacie, nasz zespół ekspertów pozostaje do Państwa dyspozycji.