Mija pół roku od wprowadzenia przepisów dotyczących ładowania pojazdów elektrycznych

electric charge, road sign, sign-2301604.jpg
W ostatnich dniach minęło pół roku od wejścia w życie długo oczekiwanej nowelizacji przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 110; dalej: „Ustawa”), którą uregulowano m.in. kwestię ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Zawartość artykułu

Korzystając z okazji, przedstawiamy podsumowanie procedury wprowadzonej tą nowelizacją oraz naszych dotychczasowych doświadczeń związanych z jej realizacją.

Ładowanie pojazdów elektrycznych we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych – co przewidują nowe przepisy?

Najważniejsze założenia nowych przepisów przewidują, iż:

  1. w budynkach wielorodzinnych punkt ładowania pojazdu elektrycznego instaluje się i eksploatuje po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni;
  2. w przypadku wspólnoty mieszkaniowej wydanie zgody na instalację i eksploatację punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW stanowi czynność zwykłego zarządu, a więc nie wymaga uchwały;
  3. koszt montażu punktu ładowania ponosi wnioskujący o jego instalację;
  4. w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, zgodnego z nowymi przepisami wspólnota/spółdzielnia powinna zlecić sporządzenie ekspertyzy dopuszczalności instalacji punktów ładowania;
  5. wspólnota/spółdzielnia rozpoznaje wniosek w terminie 30 dni od dnia otrzymania ekspertyzy.

Oczywiście przepisy regulują ww. kwestię znacznie bardziej szczegółowo, jednak powyższe rozwiązania mają podstawowe znaczenie.

Czy zarząd wspólnoty może mieć wpływ na moc punktów ładowania?

Po sześciu miesiącach obowiązywania powyższej regulacji, możemy stwierdzić, iż najczęstsze kontrowersje dotyczą sytuacji, w których moc punktu ładowania ma wynosić 11kW lub więcej. W takim przypadku wyrażenie zgody przekracza zakres zwykłego zarządu, a podjęcie uchwały w terminie przewidzianym przez ustawodawcę jest często w praktyce niemożliwe.

W związku z powyższym warto rozważyć podjęcie przez wspólnoty mieszkaniowe ogólnych uchwał upoważniających zarząd do wyrażania zgody także odnośnie punktów ładowania o większej mocy. Oczywiście nasza Kancelaria pozostaje do dyspozycji w razie potrzeby szczegółowego przedstawienia powyższej procedury lub sporządzenia związanych z nią dokumentów.